Europejskie Dni Dziedzictwa w Oleśnicy – wystawa „Drewniane historie” Mikołaja Zagórnego

Miejski Ośrodek Kultury i Sztuki w Oleśnicy serdecznie zaprasza do zwiedzenia wystawy rzeźb Mikołaja Zagórnego „Drewniane historie”. Wystawa prezentowana będzie w Oleśnickim Domu Spotkań z Historią od 15 września. W tym dniu muzeum będzie czynne dla zwiedzających w godzinach 10:00-13:30. O godzinie 15:00 MOKiS zaprasza na uroczysty wernisaż wystawy.

Na wystawie zaprezentowany będzie wybór prac artysty z kolekcji Muzeum Etnograficznego Oddziału Muzeum Narodowego w Wrocławiu.

Nowa odsłona wystawy czasowej towarzyszy obchodom Europejskich Dni Dziedzictwa, a także XXII  Dni Europy.

 „Drewniane historie” to cykl rzeźb urodzonego 12 maja 1902 roku we wsi Nowosiółki w województwie Tarnopolskim  Mikołaja Zagórnego. Są one zapisem czasów, których autor był świadkiem. Doświadczył obu światowych wojen, pierwszej jako dwunastolatek, kiedy to zmuszony został wydorośleć – przejąć obowiązki nieobecnego ojca. Drugiej, w niewoli i jako robotnik przymusowy w Niemczech. Po zakończeniu wojny  trafił na Dolny Śląsk, do wsi Ligota Wielka koło Oleśnicy. Pracował m.in. jako szewc i cieśla, pełnił również różne funkcje ważne dla lokalnej społeczności. Rzeźbić zaczął w 1982 roku.

Jego prace utrwalały zarówno „historię przez wielkie H”  – doświadczenia wojenne, portrety historycznych postaci, jak i życie codzienne. Dokumentował przedstawicieli znanych sobie zawodów, prace domowe i na roli, a także różne panujące za jego życia mody. Postacie, które stworzył, ilustrowały konkretne czasy i opatrywane były datami umieszczonymi na spodzie figurki.Możliwość komentowania jest wyłączona.