Wyróżnienie za organizację 27. Europejskich Dni Dziedzictwa

Europejskie Dni Dziedzictwa mają na celu promować zabytki i różnorodność regionalną dziedzictwa kulturowego. Do tej inicjatywy Rady Europy i Unii Europejskiej Polska dołączyła w roku 1993.

Oleśnica uczestniczy w tym największym święcie zabytków kultury Europy od roku 2014. Co roku Oleśnicki Dom Spotkań z Historią w ramach wrześniowego świętowania EDD oferował mieszkańcom m.in. tematyczne spacery miejskie (także z Beatą Maciejewską z „Gazety Wrocławskiej”), warsztaty dla dzieci, wykłady oraz podsumowanie projektu „Pierwsi w Oleśnicy”.

W tym roku Miejski Ośrodek Kultury i Sztuki wraz z wchodzącym w jego skład Oleśnickim Domem Spotkań z Historią czynnie włączył się w organizację EDD. Hasłem tegorocznej edycji był „Polski Splot”.

15 września odbył się wernisaż wystawy „Drewniane historie Mikołaja Zagórnego”. Po raz pierwszy pokazano w Oleśnicy szerokiemu gronu prace rzeźbiarza ludowego pochodzącego z Ligoty Wielkiej. Wszystkie eksponaty pochodzą z kolekcji Muzeum Etnograficznego Oddziału Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Za organizację właśnie tego wydarzenia Miejski Ośrodek Kultury i Sztuki w Oleśnicy i jego Izba Regionalna został wyróżniony podczas gali podsumowującej tegoroczną edycję EDD.

19 listopada Narodowy Instytut Dziedzictwa zaprosił do Centrum Sztuki FORT Sokolnickiego w Warszawie organizatorów najciekawszych wydarzeń. Oleśnica znalazła się w zaszczytnym gronie 75 popularyzatorów dziedzictwa kulturowego w Polsce.

Pełna lista wyróżnionych organizatorów i fotorelacja dostępna na stronie internetowej NID – https://www.nid.pl/pl/Informacje_ogolne/Aktualnosci/news.php?ID=4210Możliwość komentowania jest wyłączona.