Dagerotyp? A może ambrotyp? Od starych fotografii do olimpijskiego Feda - styczeń 2015
21 Stycznia 2015W środę 21 stycznia 2015 r. odbyło się IX Spotkanie Oleśnickich Kolekcjonerów. Wzięło w nim udział 12 pasjonatów, wśród nich nowy uczestnik - Waldemar Zieliński. Właśnie on zaprezentował coś, czego jeszcze na Spotkaniach nie było - zbiór dagerotypów i ambrotypów, czyli najdawniejszych zdjęć. Pochodzący z Oleśnicy, mieszkający obecnie w Bystrzycy Kłodzkiej, Waldemar Zieliński, absolwent fotografii na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, członek Stowarzyszenia Historyków Fotografii i Związku Polskich Artystów Fotografików, zajmuje się dydaktyką fotografii, jest więc osobą świetnie przygotowaną do przekazywania wiedzy innym. Kolekcjonerzy z zainteresowaniem wysłuchali jego opowieści o początkach fotografii, jej wynalazcach i prekursorach (Louis Jacques Daguerre, Joseph Nicéphore Niépce, William Fox Talbot, Hippolyte Bayard). Nade wszystko mogli naocznie przekonać się, jaka jest różnica pomiędzy dagerotypem a ambrotypem, ponieważ prelegent zaprezentował swój zbiór najdawniejszych zdjęć, przedstawiający obie te techniki. Zbiór nie był duży - liczył 21 eksponatów - jednak był bardzo efektowny. Stare fotografie mają bogate oprawy wewnętrzne i zewnętrzne (metalowe ramki w kolorze złotym, passe-partout, atłas w kolorze bordowym, tłoczona skóra). To są prawdziwe dzieła sztuki, miłe nie tylko dla kolekcjonerskiego oka. Waldemar Zieliński ma ponadto zbiór oleśnickich przedwojennych fotografii i bogatą wiedzę na temat fotografów, którzy tu działali od XIX wieku.
Dopełnieniem tego tematu, choć odległym czasowo, były przyniesione do Oleśnickiego Domu Spotkań z Historią przez Zdzisława Ludwickiego aparaty dalmierzowe produkcji radzieckiej, wzorowane na Leice. Wśród nich model Fed 5b wyprodukowany z igrzysk olimpijskich w Moskwie w 1980 roku.
Co jeszcze przynieśli ze sobą kolekcjonerzy? Dużą grafikę Helmy Fischer-Oels przedstawiającą panoramę Oleśnicy, mapy księstwa oleśnickiego z 1750 roku, medal za skok w dal oleśnickiego klubu sportowego z 1920 roku, współczesne medale wybite z okazji rocznicy nadania Oleśnicy praw miejskich, okolicznościowy drewniany talerz DZPS Odra z 1988 roku. Były tradycyjnie już odznaczenia wojskowe, a także kolekcja srebrnych monet z lat 80. XX wieku o tematyce “ochrona środowiska”. Pasjonat historii łowiectwa Tomasz Grzesiak zaprezentował zbiór figurek zwierząt łownych, a Bogdan Szczepanik - kolejną partię swoich starych zapalniczek. Zainteresowanie wzbudziły pokrywki dawnych dzwonków rowerowych z nazwami producentów bądź sklepów. Ks. Tadeusz Faryś przyniósł ze sobą wejściówki na spotkania z Janem Pawłem II w Wielkiej Brytanii i USA.
Było jeszcze wiele innych drobiazgów, które krążyły dookoła stołu na II piętrze muzeum przy Bocianiej 11.
Kolejne Spotkanie Oleśnickich Kolekcjonerów zaplanowane jest na koniec lutego.
Swoje zainteresowanie udziałem w nim można zgłosić mailowo na adres muzeum@muzeum.olesnica.pl.
Rafał Wojtczak
Foto: ODSzH
Dagerotyp? A może ambrotyp? Od starych fotografii do olimpijskiego Feda
Podobne wiadomości:
- Godziny otwarcia Oleśnickiego Domu Spotkań z Historią i Galerii Brama Wrocławska w listopadzie 2024-10-31
- ,,Spotkanie z tradycją - Sztuka dobrego umierania" 2024-10-21
- Spotkania oleśnickich kolekcjonerów - październik 2024 - ODWOŁANE 2024-09-24
- Godziny otwarcia Oleśnickiego Domu Spotkań z Historią i Galerii Brama Wrocławska w sierpniu 2024-08-09
- LETNIA AKADEMIA PLASTYCZNA – WARSZTATY KREATYWNE dla dzieci 8-12 lat / 29.08.2024 2024-07-26
- LETNIA AKADEMIA PLASTYCZNA – WARSZTATY KREATYWNE dla dzieci 8-12 lat 2024-07-06
- Spotkania oleśnickich kolekcjonerów - terminy marzec-maj 2023 2023-02-02
- Spotkania oleśnickich kolekcjonerów - terminy styczeń i luty 2023 2022-12-19
- Nowy odcinek podcastu "Pani, kiedyś to było..." 2022-12-08
- Spotkania oleśnickich kolekcjonerów 2022-11-09