Kolekcjonerzy pielęgnują wspomnienia (czerwiec 2015)
28 Czerwca 2015Już ponad rok trwa inicjatywa pod nazwą Spotkania Oleśnickich Kolekcjonerów. Pod koniec czerwca hobbyści zgromadzili się po raz czternasty w Oleśnickim Domu Spotkań z Historią, by rozmawiać o swoich pasjach.
Na wstępie prowadzący Spotkania Krzysztof Dziedzic zaprezentował pierwszy numer nowego czasopisma Oleśnickiej Biblioteki Publicznej - “Miscellanea Oleśnickie”. Dwie strony są w nim poświęcone właśnie spotkaniom pasjonatów na poddaszu muzeum.
Do grona stałych uczestników dołączyli dwaj nowi hobbiści. Piotr Maksymczak pochwalił się swoją kolekcją dawnych monet, w tym rzymskich i pochodzących z księstwa oleśnickiego. Michał Szczur zaprezentował dwa zabytkowe zegarki kieszonkowe ze swojej kolekcji. Wspaniałe czasomierze szwajcarskich marek Louis-Ulysse Chopard (L.U.C.) i Schaffhausen były bardzo efektowne.
Kolejne zegarki - Roskopf i Iko - pokazał Szczepan Terpilak. Jarosław Kempa kontynuował wątek numizmatyczny, prezentując kilka okolicznościowych monet kolekcjonerskich. Kolejną część zbioru przyniósł do muzeum Jacek Zachmyc. Tym razem były to odznaki związane z wojskowym sportem. Ciekawostką były te związane z oleśnickim zlotami lotniczymi, a wcześniej jeszcze z Obozem Samolotowym w 1989 roku, oraz z Memoriałem Bogusława Psujka. Przy tej okazji wspominano zloty lotnicze i różne związane z nimi nie zawsze szczęśliwe zdarzenia.
Jak zawsze mocno akcentowany był dział fotografii. Zdzisław Ludwicki przyniósł ze sobą trzy aparaty Nikon - 400s, 800s i F100. Edward Niczypor kontynuował wątek nieistniejącej już pracowni fotograficznej Młodzieżowego Domu Kultury, ilustrując go archiwalnymi wycinkami z gazety “Na Przełaj”. Przypomniał, że w 1977 roku Bogdan Kuczmański z Oleśnicy otrzymał nagrodę Grand Prix w konkursie Klubu Młodych Fotoreporterów za fotoreportaż z rozwożenia mleka zatytułowany “Mleko”, a Andrzej Adamczak w tym samym konkursie otrzymał nagrodę I stopnia. W jednym z kolejnych wydań czasopisma ukazał się całostronicowy fotoreportaż 16-letniego wówczas Waldemara Demidowicza z Oleśnicy ze spotkania z Andrzejem Wajdą. - To były najlepszy rok pracowni - wspominał z rozrzewnieniem nestor oleśnickich fotografów. Ponadto zebrani mogli obejrzeć kilka jego archiwalnym zdjęć pokazujących nieistniejącą już Oleśnicę, co korespondowało z przyniesioną przez Jarosława Kempę znaną książką Ursuli Marii von Bullow “Oels wie wir es kannten” z 1985 roku i zamieszczonymi w niej ilustracjami.
Ks. Tadeusz Faryś dba o duchowość kolekcjonerów, więc i tym razem zaprezentował coś, co dotyczy tej sfery życia. Była to wydana w 1945 roku przez Obóz Polski “Lwów” w Darmstadt książeczka “U stóp ołtarza”.
Zademonstrowanie przez innego hobbystę niemieckiego hełmu z czasów II wojny światowej (na poprzednim spotkaniu był identyczny model, ale w formie destruktu) stało się okazją do humorystycznej sesji zdjęciowej.
Kolekcjonerzy zapraszają pasjonatów do swojego grona. Swoje zainteresowanie udziałem można zgłaszać mailowo na adres muzeum@muzeum.olesnica.pl.
Rafał Wojtczak
fot. Krzysztof Dziedzic
Kolekcjonerzy pielęgnują wspomnienia
Podobne wiadomości:
- Godziny otwarcia Oleśnickiego Domu Spotkań z Historią i Galerii Brama Wrocławska w listopadzie 2024-10-31
- ,,Spotkanie z tradycją - Sztuka dobrego umierania" 2024-10-21
- Spotkania oleśnickich kolekcjonerów - październik 2024 - ODWOŁANE 2024-09-24
- Godziny otwarcia Oleśnickiego Domu Spotkań z Historią i Galerii Brama Wrocławska w sierpniu 2024-08-09
- LETNIA AKADEMIA PLASTYCZNA – WARSZTATY KREATYWNE dla dzieci 8-12 lat / 29.08.2024 2024-07-26
- LETNIA AKADEMIA PLASTYCZNA – WARSZTATY KREATYWNE dla dzieci 8-12 lat 2024-07-06
- Spotkania oleśnickich kolekcjonerów - terminy marzec-maj 2023 2023-02-02
- Spotkania oleśnickich kolekcjonerów - terminy styczeń i luty 2023 2022-12-19
- Nowy odcinek podcastu "Pani, kiedyś to było..." 2022-12-08
- Spotkania oleśnickich kolekcjonerów 2022-11-09