Strona główna/Aktualności/Koncert Wrocławskiej Orkiestry Barokowej - Mozart / (..)

Koncert Wrocławskiej Orkiestry Barokowej - Mozart / Janiewicz,

11 Kwietnia 2025

Zapraszamy na wyjątkowy koncert Wrocławskiej Orkiestry Barokowej - Mozart / Janiewicz, który odbędzie się 28 kwietnia 2025 roku o godzinie 18:00 w sali widowiskowej MOKiS w Oleśnicy. Bilety do nabycia na stronie: bilety.nfm.wroclaw.pl

 

Plakat informacyjnyKup Bilet

Bilet normalny 10 zł, Bilet ulgowy 5 zł.

Wrocławska Orkiestra Barokowa

Założona w 2006 roku przez Andrzeja Kosendiaka, jest zespołem działającym w ramach Narodowego Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego, jednej z niewielu instytucji kulturalnych w Polsce mogących poszczycić się orkiestrą barokową grającą na instrumentach historycznych. Podczas każdego z sezonów artystycznych w NFM orkiestra prezentuje własny cykl koncertów, który zawsze jest gorąco przyjmowany przez audytorium. Jej repertuar obejmuje utwory od wczesnego baroku do romantyzmu, od kompozycji kameralnych po wielkie dzieła oratoryjne. Od początku dyrektorem artystycznym orkiestry jest znakomity wiolonczelista – Jarosław Thiel.

Dzisiaj Wrocławska Orkiestra Barokowa jest zaliczana do najważniejszych polskich zespołów grających na instrumentach historycznych. Jej dorobek i wysoki poziom artystyczny owocują współpracą z największymi sławami międzynarodowej sceny muzyki dawnej. Zespół występował pod batutą Philippe’a Herreweghe, Giovanniego Antoniniego, Andrew Parrotta, Paula McCreesha, Howarda Armana, Andreasa Speringa, Hansa-Christopha Rademanna, Laurence’a Cummingsa, Rubéna Dubrovsky’ego i Christiana Curnyna. Gościł też znakomite zespoły, m.in. Collegium Vocale Gent, Cantus Cölln, RIAS Kammerchor, Taverner Consort, Dresdner Kammerchor, Gli Angeli Genève, oraz wybitnych solistów, takich jak Vivica Genaux, Julia Lezhneva, Renata Pokupić, Tim Mead, Michael Nagy, Johannes Weisser, Daniel Taylor, Roberta Invernizzi czy Aleksandra Kurzak. Orkiestra jest zapraszana na prestiżowe festiwale oraz bierze udział w transmisjach radiowych i sesjach nagraniowych.

O koncercie Mozart / Janiewicz

Program:
F. Janiewicz I Koncert skrzypcowy F-dur
W.A. Mozart XIII Serenada G-dur KV 525 „Eine kleine Nachtmusik”
F. Janiewicz II Koncert skrzypcowy E-dur

Ukształtowany jeszcze w XIX wieku kompozytorski kanon sprawia, że nasze postrzeganie historii muzyki zdominowane jest przez twórców, których liczba ogranicza się do kilkudziesięciu. W tle opowieści o geniuszach przewinęło się wiele postaci równie godnych uwagi. Jedną z nich jest z pewnością Feliks Janiewicz. Kiedyś często przywoływano rzekomą znajomość polskiego wirtuoza skrzypiec i kompozytora z samym Wolfgangiem Amadeusem Mozartem. Dziś wiemy, że uznania dla tego artysty nie trzeba podpierać anegdotami, co udowodnią skrzypek Bartłomiej Nizioł oraz Wrocławska Orkiestra Barokowa prowadzeni przez maestra Andrzeja Kosendiaka.

Pięć koncertów skrzypcowych Feliksa Janiewicza stanowi prawdziwy trzon jego dorobku. Mimo że w dziedzinie twórczości muzycznej zasadniczo był on samoukiem, osiągnął w swoich utworach bardzo wysoki poziom, nie ustępując w niczym artystom, którym dane było odebrać wszechstronne wykształcenie. Wszystkie jego koncerty skrzypcowe mają klasyczną, trzyczęściową budowę. Pisał je z myślą o samym sobie jako wykonawcy – to właśnie w tej roli był znany w całej Europie. Opisujący jego styl muzyczny zachwalali zarówno ekspresję Janiewicza, jak i precyzję oraz piękne brzmienie. Nic więc dziwnego, że podziwiano go w Wiedniu, Florencji, Rzymie, Paryżu, a w końcu w Wielkiej Brytanii, gdzie ostatecznie osiadł na stałe.

Podczas koncertu w Oleśnicy nie zabraknie także muzyki wspomnianego już Wolfganga Amadeusa Mozarta. Dzieło, które usłyszymy, to XIII Serenada G-dur znana lepiej jako „Eine kleine Nachtmusik”. Jeśli mowa o muzycznym kanonie, to stworzona w nieznanych okolicznościach w 1787 roku kompozycja należy do jego rdzenia. Przepełniona lekkością i pogodnym nastrojem przetrwała w formie zdekompletowanej – pozbawiona jednej z części. Popularność zyskała dopiero pod koniec XIX stulecia. Oryginalnie nie wykonywano jej pod spopularyzowanym tytułem. Pochodzi on ze sporządzonego przez Mozarta spisu własnych kompozycji. Artysta nie mógł być świadom, że osobista notatka pozostawiona w dokumencie już na zawsze przylgnie jako jej tytuł, którego znajomość rozpowszechniona będzie na wszystkich kontynentach i wykroczy daleko poza krąg melomanów. Dla wielu „Eine kleine Nachtmusik” jest pierwszym spotkaniem z twórczością klasyczną, początkiem wielkiej, muzycznej przygody.

Podobne wiadomości:

do góry