Strona główna/Aktualności/XX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej Oleśnica 2024

XX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej Oleśnica 2024

24 Lipca 2024

Miejski Ośrodek Kultury i Sztuki w Oleśnicy serdecznie zaprasza na jubileuszową edycję XX Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Oleśnicy.

Plakat informacyjny

I koncert - 04.08.2024, godz. 19.00, Bazylika Mniejsza

Theo Palm - organy / Piotr Oleniecki - skrzypce

Theo Palm

Studiował w Wyższej Szkole Muzycznej w Kolonii na dwóch kierunkach: muzyki kościelnej i fortepianu. Szkolił  w klasach profesorów: Kleinjohannsię
(fortepian), Dole (organy) i Ewerhardt (dyrygentura chóralna). Po 10-letniej pracy jako docent na uczelniach Muzycznych w Kolonii i w Aachen poświecił się koncertowej oraz pracy kompozytorskiej. W 2000 r. stworzył duet z mezzosopranistka Anna Fischer. Współpraca ta zaowocowała nagraniem płyt z dziełami Maxa Schylingadziałalności oraz własnymi kompozycjami. Jako solista, akompaniator i kameralista koncertował w wielu krajach europejskich: Francja, Belgia, Holandia, Włochy, Szwajcaria, . Brał udział w wielu kursach mistrzowskich współpracując z profesorami: Martin Weyer, Węgry Sahra Walker, Ingeborg Danz, Irwin Gage i Esther de Bros. Od 2020 r. jest Dyrektorem muzycznym Teatru w Bonn- Godesberg „Klein Theater Bonn Bad Godesberg“.

Piotr Oleniecki

W wieku 7 lat rozpoczął naukę gry na skrzypcach w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. Fryderyka Chopina w Oleśnicy. Następnym etapem wykształcenia było Liceum Muzyczne ll st. we Wrocławiu i studia na Akademii Muzycznej im. Karola Lipinskiego we Wrocławiu w klasie prof.  Zbigniewa Szufłata. Podczas studiów został Laureatem Konkursu Akademickiego i wyjechał do Szkocji, by wziąć udział w Intenationa Youth Festival w Aberdeen. Rok później jako Koncertmistrz Cameraty Wratislaviensis odbył tournée po Francji. W roku 1988 r. uzyskał Stypendium na Akademii Muzycznej w Düsseldorfie w klasie mistrzowskiej prof. Rosy Fein i zadebiutował na estradach niemieckich jako solista podczas festiwalu Sommerakademie Collegium Musikum. W 1990 r. został asystentem w klasie mistrzowskiej prof. Edwarda Zieńkowskiego w kolońskiej Akademii Muzyki i Tańca z siedziba w Aachen. Podjął również dalsze szkolenia zakończone dyplomem Koncertexamen, których mentorem był prof. Stefana Picard. Po czteroletniej pracy dydaktycznej rozpoczął prace w Orkiestrze Symfonicznej w Aachen. W 1998 r. wraz z Kantorem Bazyliki św. Korneliusza w Kornelimünster (Aachen) stworzył Orkiestre Kameralna Solisti Aquensis, która zdobyła uznanie w regionie i zagranica. Od 2011 r. jest koncertmistrzem Eurokammerorchester Aachen i primariusem kwartetu smyczkowego „Unia“, który działa od 2012 roku.

Program:

  1. Niccolo Paganini ( 1782-1840) - Cantabile, op.17
  2. Fritz Kreisler (1875-1962) - Preludium i Allegro w stylu Pugnianiego
  3. Josef Gabriel Rheinberger (1839-1901) - Suita na skrzypce i organy op.166 / Prelude / Canzone / Allemande / Moto Perpetuo
  4. Léon Boellmann (1862- 1897) - Suita „Gothique“ na organy op.25 / Introduktion-choral / Menuet Gothique / Priére a Notre-Dame / Toccata
  5. Eugéne Ysaye (1858-1931) - Sonata na skrzypce solo Nr.3 „Ballade“
  6. Henryk Wieniawski (1835-1880) - Scherzo-„Tarantalle“ op.16

II koncert - 25.08.2024, godz. 19.00, Bazylika Mniejsza

Marek Toporowski – organy/ Łukasz Długosz – flet

Marek Toporowski

Klawesynista i organista, kameralista i dyrygent, koncertujący również na klawikordzie i historycznych fortepianach. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych wykonawców nurtu historycznego w Polsce. Otrzymał Pierwsze Nagrody Konserwatorium w Strasburgu w dziedzinie organów i klawesynu oraz Dyplom Koncertowy Musikhochschule des Saarlandes (organy). Od końca 2020 roku jest również członkiem zespołu Capella Cracoviensis.
Na swoim koncie ma pierwsze polskie wykonania wielu arcydzieł na historycznych instrumentach. Również wiele utworów muzyki staropolskiej zostało po raz pierwszy wykonanych bądź nagranych pod batutą Marka Toporowskiego. 
Koncertuje w Polsce i za granicą. Dokonał kilkudziesięciu nagrań płytowych w Polsce, Niemczech i we Francji, w tym pierwszej rejestracji fonograficznej muzyki klawesynowej Charlesa Nobleta, kompletu dzieł George’a Fredericka Pinto oraz licznych rejestracji historycznych organów w Polsce i Niemczech (w tym m.in. pięć płyt w serii Organy Dolnych Łużyc). Czterokrotnie otrzymał nagrodę Fryderyk, a wiele płyt z jego udziałem było nominowanych do tej nagrody. Nagranie sonat fortepianowych op. 9 Jana Ladislava Dusíka było nominowane także do International Classical Music Awards. 
Kolekcjonuje historyczne instrumenty klawiszowe. Jego prywatny zbiór, wykorzystywany jest do organizowanych pro publico bono niekomercyjnych koncertów oraz nagrań, a także eksponowany jest w założonym przez niego zabrzańskim „Fortepianarium”.  Za wybitne osiągnięcia artystyczne i pedagogiczne otrzymał tytuł Profesora sztuki

Łukasz Długosz

Uznany przez międzynarodowych krytyków za jednego z najwybitniejszych flecistów. Jest również najliczniej uhonorowanym w historii polskim flecistą. Luxemburskie PIZZICATO za płytę "Flute Stories" okrzyknęło Długosza jednym z najwybitniejszych flecistów na świecie. Artysta nagrał 74 albumów płytowych które zostały wysoko ocenione przez krytykę europejską i za które otrzymał wiele prestiżowych międzynarodowych nagród fonograficznych, w tym wielokrotnie nagrodę International Classical Music Award (ICMA), Pizzicato Supersonic Award, Gasteig Musik Preis oraz Fryderyki. Zwycięzca kilkunastu konkursów międzynarodowych w tym tak prestiżowych  jak w Paryżu, Monachium, Odense. Współpracuje z wieloma renomowanymi  orkiestrami. Jako solista występował m.in.: w  Carnegie Hall,w Musikverein Goldener Saal oraz Konzerthauswe Wiedniu, Konzerthaus w Berlinie, Gasteig Carl Orff Saal oraz Herkulessaal w Monachium, Poly Theatre w Pekinie, Xinghai Concert Hall w Guangzhou, Shanghai Concert Hall, Opera House w Katarze, Sala koncertowa im.Piotra Czajkowskiego w Moskwie. Grał pod batutą takich gwiazd jak Zubin Mehta, James Levine, Mariss Jansons, Walerij Giergijew, Jesús López Cobos, Jerzy Maksymiuk, Jan Krenz, Jerzy Semkow, Jacek Kaspszyk, Gabriel Chmura, Agnieszka Duczmal. Był wielokrotnie zapraszany do wykonania koncertu fletowego Krzysztofa Pendereckiego pod batutą kompozytora. W 2010 roku Łukasz Długosz miał swój debiut fonograficzny z London Symphony Orchestra. Artysta dokonał wielu nagrań archiwalnych, radiowych i telewizyjnych w kraju i za granicą. Jego koncerty były wielokrotnie transmitowane przez najważniejsze rozgłośnie radiowe takie jak: BBC Radio 3, NDR, SWR, BR4, Deutschland Radio Kultur, Polskie Radio 2, Radio France, RMF Classic. Do tej pory powstało ponad 250 utworów jemu dedykowanych, które po prawykonaniu nadal są promowane i uwieczniane fonograficznie. Zarząd Główny Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków, przyznał artyście statuetkę Orfeusz 2016. Prezydium Zarządu Głównego Związku Kompozytorów Polskich przyznało Nagrodę Honorową Związku Kompozytorów Polskich Artyście. Za wybitną działalność kulturalną i promocję kultury polskiej Łukasz Długosz otrzymał Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis oraz został odznaczony przez Prezydenta RP zaszczytnym Orderem Odrodzenia Polski i  otrzymał tytuł Profesora sztuki. Prowadzi klasę fletu w Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Program:

  1. Johann Sebastian Bach (1685-1750) - Sonata E-dur na flet i basso continuo BWV 1035
  2. Johannes Donjon (1839-1912) - Rossignolet
  3. Ernst Köhler (1799-1848) - Fantazja na temat „Hallelujah” Haendla (organy solo)
  4. Johannes Donjon (1839-1912) - Pan
  5. Michał Lorenc (ur. 1955) - Ave Maria
  6. Ignacy Jan Paderewski (1860-1941) - Melodia op. 19
  7. Mieczysław Surzyński (1866-1924) - Improwizacje na temat „Święty Boże” op. 38 (organy solo)
  8. Zygmunt Noskowski (1846-1909) - Berceuse

III koncert - 15.09.2024, godz. 19.00, Bazylika Mniejsza

Wiktor Brzuchacz – organy/ Róża Lorenc - skrzypce

Wiktor Brzuchacz

Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz Konserwatorium w Saint-Germain-en-Laye we Francji. Improwizacji, harmonii i kompozycji uczył się również u prof. Mariana Sawy. Jest laureatem „Złotego Lauru Młodego Organisty” na XXIX Międzynarodowym Festiwalu Organowym w Giżycku. Koncertował m.in. w Niemczech, Holandii, Francji i Rosji. W 2019 roku uzyskał tytuł doktora sztuki w Akademii Muzycznej w Poznaniu. W latach 2011-2018 artysta nagrał 3 płyty CD z muzyką klasyczną. Jest dyrektorem artystycznym Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej „Kamedulskie Wigry” oraz Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej „Basilica Augustoviensis”. Od 2021 roku prowadzi klasę organów w Akademii Katolickiej „Collegium Joanneum” w Warszawie. W wolnych chwilach komponuje muzykę filmową, klasyczną oraz wybrane gatunki muzyki rozrywkowej.

Róża Lorenc

Absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku, laureatka krajowych i międzynarodowych konkursów skrzypcowych oraz kameralnych. Występowała na czołowych festiwalach w Polsce i za granicą m.in. Warszawska Jesień, Chopin i jego Europa, Wiosna Młodych Kameralistów, Festival Bled oraz La Folle Journee. Koncertowała m.in. we Włoszech, Niemczech, Austrii, Danii czy Słowenii oraz dokonała licznych nagrań płytowych dla wytwórni DUX. Uczestniczka prestiżowych kursów mistrzowskich – Summer Music Academy Hundisburg Castle w Niemczech oraz International Music Forum Trenta pod patronatem Filharmonii Wiedeńskiej. Wielokrotna stypendystka Prezydenta Miasta Gdańska. Animatorka życia kulturalnego, pomysłodawczyni m.in. cyklu koncertów „Spotkaj się z muzyką”. Gra na skrzypcach wykonanych w 1817 roku przez Pietro Barbieriego, mistrza włoskiej szkoły lutniczej.

Róża Lorenc i Wiktor Brzuchacz aktywnie koncertują jako duet. Posiadają szeroki wachlarz solowej i kameralnej literatury muzycznej, w tym autorskie aranżacje utworów na skrzypce i organy. Obok działalności artystycznej, realizują również własne projekty kulturalne. Prowadzą Stowarzyszenie JAX, którego misją jest pokazywanie współczesnym odbiorcom, że muzyka klasyczna może być atrakcyjna i zrozumiała dla wszystkich słuchaczy.

Program:

  1. J.S. Bach (1685-1750) - Jesus bleibet meine Freude BWV 147
  2. Antonio Vivaldi (1678-1741) - Vedrò con mio diletto
  3. J.S. Bach (1685-1750) - Koncert D-dur BWV 972 I. Allegro, II. Larghetto, III. Allegro
  4. Heinrich Ignaz Biber (1644-1704) - Passacaglia "Anioł stróż"
  5. Victor Herbert (1859-1924) - Canzonetta
  6. Gabriel Faure (1845-1924) - Berceuse op.16
  7. Charles Camille Saint-Saëns (1835-1921) - Havaneise op.83 (oprac. R.Lorenc/W.Brzuchacz)
  8. Claude Balbastre (1724-1799) - Canonnade
  9. Pablo Sarasate (1844-1908) - Playera op. 23 nr 1
  10. Édouard Lalo (1823-1892) - Intermezzo op.21 (oprac. R.Lorenc/W.Brzuchacz)

IV koncert -06.10.2024, godz. 19.00, Bazylika Mniejsza

ORGANIC MUSIC

  • Anna Maria Jopek – głos
  • Piotr Wojtasik – trąbka
  • Igor Pietraszewski – shakuhachi, flet altowy, klarnet basowy
  • Piotr Rojek – organy

Program w większości wypełniają kompozycje Piotra Wojtasika oraz Anny Marii Jopek. Koncepcja zespołu polega na połączeniu pozornie odległych od siebie stylistycznie gatunków muzycznych, są to: muzyka klasyczna, jazz, muzyka etniczna oraz współczesny pop. Zespół tworzy czterech solistów, każdy z nich na co dzień uprawia odrębny gatunek muzyczny. Synteza tych różnych stylów i różnych osobowości muzycznych tworzy zupełnie nowe brzmienie oparte na barwie, przemyślanych kompozycjach i aranżacjach oraz niezwykłej syntezie części aranżowanych z improwizacją. W programie, m.in.: „Blue”, „Illusion”, „Dwa serduszka, cztery oczy”, „Tribute 2”, „Inscape”.

Anna Maria Jopek

Urodzona 14 grudnia 1970 roku w Warszawie. Jako dziecko solistów zespołu Mazowsze dorastała w świecie sztuki. Jej artystyczny i zarazem ludowy charakter odcisnął znaczące piętno na wrażliwości artystycznej wokalistki. W tej estetyce w znacznym zakresie porusza się do dziś. Stylistyczne ramy działalności Anny Marii Jopek tworzą trzy obszary muzycznych doświadczeń: wyniesione z domu zamiłowanie do folkloru, klasyczne wykształcenie muzyczne (absolwentka klasy fortepianu na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina) i miłość do jazzu. Te trzy płaszczyzny występujące w twórczości Anny Marii Jopek w różnych proporcjach, utrzymują Jej twórczość w szerokim spektrum stylistycznym, od (zwłaszcza we wczesnym okresie) utworów w konwencji modern popu, przez oryginalne własne kompozycje stylistycznie autonomiczne, po tę część twórczości którą często określa się dziś jako „contemporary eclectic jazz". Wspólną cechą wszystkich jej działań artystycznych jest niezwykła dbałość o poziom. Zarówno w warstwie koncepcyjnej, wykonawczo-interpretacyjnej, jak i produkcyjnej. Ten właśnie poziom profesjonalizmu, najwyższy walor artystyczny i nieustanny rozwój doprowadziły do tego, że dziś Anna Maria Jopek ma na swoim koncie (prócz większości najistotniejszych polskich wykonawców) współpracę z takimi gigantami światowego jazzu, jak: Pat Metheny, Branford Marsalis, Gonzalo Rubalcaba, Makoto Ozone czy Richard Bona. Każdy koncert Anny Marii Jopek, którego można być świadkiem, jest małym wycinkiem drogi Jej rozwoju, którą nieustannie podąża.

Piotr Wojtasik

Wirtuoz trąbki, znakomity improwizator i kompozytor, od przeszło 30 lat przemawia własnym, niepowtarzalnym, muzycznym językiem. Nagrywał i koncertował w większości krajów Europy, w Maroku, Izraelu, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Japonii i Indiach. W latach 80. i 90. reprezentował nurt nowoczesnego bop’u, który obecnie przyjął formę bardziej indywidualną, opartą w części na jazzie modalnym z niewielkimi elementami free i muzyki etnicznej. Stale współpracuje z takimi muzykami jak: John Betsch, Joris Teepe, Viktor Tóth, Steven McCraven, Nicolas Simion, Michał Barański, Michał Miśkiewicz, Michał Tokaj. Od lat zapraszany jest do współpracy przez legendarnego saksofonistę Billy’ego Harpera. Brał udział w licznych projektach specjalnych z udziałem gigantów światowego jazzu, takich jak: Kenny Garrett, Joe Lovano czy Archie Shepp. Równocześnie występował jako sideman w innych zespołach, w skład których wchodzili muzycy takiej rangi, jak: Victor Lewis, George Cables, Kirk Lightsey czy Joe LaBarbera. Jest jednym z niewielu polskich muzyków, którzy są cyklicznie zapraszani do międzynarodowych projektów, takich jak: Michel Donato Quintet czy European Jazz Ensemble. Gościnnie wziął udział w nagraniu ponad kilkudziesięciu albumów. Na swoim koncie ma 12 autorskich płyt, które zdobyły wysokie uznanie wśród krytyków i melomanów. Albumy „Circle” oraz „Hope” otrzymały prestiżową nagrodę polskiej branży muzycznej – Fryderyka. Pozostałe, w większości, były do niej nominowane. Sam Wojtasik otrzymał dwa Fryderyki w 2008 roku w kategorii Muzyk Jazzowy Roku oraz jako autor Najlepszej Jazzowej Płyty Roku, właśnie za album „Circle”. Wielokrotnie zwyciężał w rankingu Jazz Top magazynu Jazz Forum.

Igor Pietraszewski

Jako muzyk orkiestrowy nagrał ponad 20 płyt. Studiował grę na shakuhachi u Takahashiego Ryudo w Yamagata (Japonia). Brał udział w kursach z Maekawa Kogetsu. Występował m.in. z Piotrem Wojtasikiem, Darkiem Oleszkiewiczem, Dominikiem Wanią, Leszkiem Możdżerem, Tomaszem Szukalskim, Viktorem Tothem, Wojciechem Karolakiem, Jorisem Teepe, Johnem Betschem, Wolfgangiem Reisingerem, Benny Baileyem, Famodou Don Moye, Steve McCravenem, Wayne Bartletem. Występował w Polsce i za granicą. Jest adiunktem w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego specjalizującym się w socjologii muzyki i pamięci, autorem książki „Jazz w Polsce. Wolność improwizowana” (wydanej po angielsku przez Peter Lang Publishing) i wielu artykułów naukowych publikowanych w prestiżowych pismach na świecie. Od 20 lat członek Rady Artystycznej festiwalu „Jazz nad Odrą”.

Piotr Rojek

Ukończył studia w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu na Wydziale Instrumentalnym w klasie organów prof. Andrzeja Chorosińskiego oraz na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury, Teorii Muzyki i Muzykoterapii w klasie kompozycji
prof. Zygmunta Herembeszty i prof. dr. hab. Krystiana Kiełba.
Odbył szereg kursów mistrzowskich interpretacyjnych oraz improwizatorskich, prowadzonych przez tak wybitne osobistości świata muzyki organowej, jak: Julian Gembalski, Bernhard Haas, Hans Haselböck, Ferdinand Klinda, Ton Koopman, Jon Laukvik, Armin Schoof, Wolfgang Seifen, Józef Serafin czy Harald Vogel.
Dr hab. Piotr Rojek pracuje na stanowisku profesora w macierzystej uczelni. Jest Dziekanem Wydziału Instrumentalnego oraz Kierownikiem Katedry Organów, Klawesynu i Muzyki Dawnej. Prowadzi również klasę organów w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. Ryszarda Bukowskiego we Wrocławiu oraz w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu.
Artysta regularnie koncertuje zarówno w kraju, jak i za granicą: /m.in./ w Austrii, Czechach, Finlandii, Gruzji, Hiszpanii, Izraelu, na Litwie, Łotwie, w Niemczech, Norwegii, Słowacji, Szwecji, Ukrainie, USA, Wielkiej Brytanii we Włoszech oraz na Węgrzech i Wyspach Ålandzkich.
Prowadzi także kursy mistrzowskie w kraju i za granicą. Ma w dorobku kilkanaście płyt. Powstała
w 2005 roku płyta, na której zarejestrowano dziewięć toccat wybitnych kompozytorów od baroku do XX wieku, wykonanych na zabytkowych organach Adama Horacego Caspariniego w Wołowie, otrzymała nominację do prestiżowej nagrody Polskiej Akademii Fonograficznej FRYDERYK.
Piotr Rojek był stypendystą Ministra Kultury i Sztuki, Internationale Altenberger Orgelakademie w Niemczech oraz laureatem konkursów organowych i kompozytorskich.
Artysta otrzymał także szereg nagród i wyróżnień, m.in.: Nagrody Rektora Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, Nagrodę Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie, Brązowy Krzyż Zasługi, Odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Nagrodę Ministra Kultury Ukrainy, Gwiazdę Orderu Kapituły Kanoników
w uznaniu zasług położonych w odbudowie barokowych organów Michaela Englera w Bazylice
św. Elżbiety we Wrocławiu oraz Medal Prezydenta Wrocławia Merito de Wratislavia – Zasłużony dla Wrocławia, za szczególne zasługi dla Miasta Wrocławia.

 

Podobne wiadomości:

do góry