Kalendarium wydarzeń
terminarz dnia 18.09.2021
E-book kulinarny "Słodkie smaki dzieciństwa"
Miejski Ośrodek Kultury i Sztuki w Oleśnicy serdecznie zaprasza do udziału w projekcie tworzenia mini e-booka kulinarnego "Słodkie smaki dzieciństwa".
E-book
Publikacja „Słodkie smaki dzieciństwa” wydana będzie w formie elektronicznej i towarzyszyć będzie obchodom Europejskich Dni Dziedzictwa w Oleśnicy.
Premiera zaplanowana została na 18 września 2021.
Projekt realizowany jest przez Oleśnicki Dom Spotkań z Historią.
W publikacji zaprezentowane zostaną przepisy na ciasta, słodycze i desery, które goszczą na stołach mieszkańców naszego miasta.
Podziel się przepisem
Zapraszamy mieszkańców do podzielenie się recepturami na słodkości, które przygotowywano w domach oleśniczan od lat 40. XX wieku.
Makiełki, ciasteczka alberty, legumina, a może karpatka? Chcemy zebrać słodkie wspomnienie dzieciństwa każdego pokolenia.
Przepisami i kulinarnymi historiami Waszych rodzin możecie podzielić się z innymi, wysyłając je pod adres muzeum@mokis.info. Więcej informacji pod numerem telefonu 530 614 622.
Europejskie Dni Dziedzictwa
Oleśnicki Dom Spotkań z Historią po raz kolejny dołącza do ogólnopolskiej akcji organizowanej przez Narodowy Instytut Dziedzictwa
HASŁO EDD 2021: SMAKI DZIEDZICTWA
Z wielką przyjemnością prezentujemy Państwu temat Europejskich Dni Dziedzictwa 2021: „Smaki Dziedzictwa”!
Czas po odzyskaniu niepodległości był dla Polaków czasem budowania i wzmacniania wspólnoty narodowej przy jednoczesnym dzieleniu się bogactwem wielu nacji, religii i kultur rozwijających się wcześniej w trzech zaborach. Doskonałym przykładem tego bogactwa kulturowego są tradycje kulinarne, które odgrywały niebagatelną rolę w pielęgnowaniu obyczajów Polaków i tworzeniu wspólnoty rodzin i przyjaciół biesiadujących ze sobą. „Smaki Dziedzictwa” zachęcają do poznawania tradycyjnych produktów regionalnych, przepisów, które 100 lat temu królowały na polskich stołach oraz zabytków przetwórstwa spożywczego i dziedzictwa kulinarnego. Tegoroczna edycja EDD koncentruje się nie tylko na materialnych tradycjach rzemieślniczych (takich jak cukiernie, piekarnie, fabryki cukierków), ale również niematerialnych (staropolskich przepisach, tradycjach).
Zwijamy precle, pleciemy chałki, lepimy pierogi i kulamy gumiklyjzy, bo jak mawia przysłowie przez żołądek do serca, a mamy nadzieje, niemal pewność, że my Polacy kochamy nie tylko jedzenia, ale również kulturę. Posiłek to nie tylko poszczególne produkt, ale także rodzinne spotkania przy wspólnym stole, gdzie słuchamy opowieści, bawimy się i świętujemy. Niech ta edycja przypomni nam o kulturze jedzenia, kuchni tradycyjnej, regionalnej która ukazuje naszą różnorodność, a równocześnie jednoczy.
Niech będą to również opowieść dziadków, pradziadków, legendy domowe - co jadło się w czasie powstań, jak kuchnia poszczególnych zaborów różni się od siebie? Co było kiedyś przysmakiem, czym częstowano żołnierzy? Za jakim rarytasem tęskniono tuż po wojnie? Posłuchajmy co mają do powiedzenia nasi przodkowie!
Poprzez temat kulinarny podchodzimy do dziedzictwa na nowy sposób, mniej oczywisty. Warto popularyzować i upowszechniać wiedzę o tradycjach kulinarnych, które są nierozerwalnym elementem naszej historii i kultury. Warto je odkryć!
Nie zapomnijmy o znanym z okresu dwudziestolecia międzywojennego haśle reklamowym autorstwa Melchiora Wańkowicza CUKIER KRZEPI!, uznawanym za jedną z największych akcji reklamowych w dziejach naszego kraju. A nas niech krzepią „Smaki Dziedzictwa”!
XXIV Dni Europy - program
Zapraszamy we wrześniu na wydarzenia kulturalne odbywające się w ramach XXIV DNI EUROPY w Oleśnicy.
Program XXIV DNI EUROPY
4 września (sobota)
- 19.30 - Spektakl plenerowy „Monsieur Charlie” Teatr HOM, Rynek
5 września (niedziela)
- 11.00 - Spacer z przewodniczką po Oleśnicy
- 13.00 - Europejski Piknik Rodzinny - otwarcie punktu informacyjnego Europe Direct Oleśnica - Brama Wrocławska
- 19.00 - XVII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oleśnicy - Piotr Rojek (organy) i Oleśnicki Chór Kameralny Appassionata, Bazylika Mniejsza pw. Św. Jana Apostoła i Ewangelisty, wstęp wolny
11 września (sobota) - Oleśnicki Jarmark Wspaniałości
- 12.00 - koncert zespołu sus4jazz
- 13.00 - występ zespołu Ligocianie
- 13.00 - pokaz szybkiego rzeźbienia piłą w wykonaniu Krzysztofa Wizy
- 14.00-15.00 - wystawa „Zanurzeni” w ramach projektu MADOA AQUA - 80. rocznica urodzin Sigmara Polkego, Nawa Kościoła św. Jerzego
- 14.00-18.00 - stoisko MOKiS - sprzedaż pamiątek, bicie grosza praskiego
- 14.00-18.00 - wystawa rzeźb „Spektrum (2013-2021)" autorstwa Macieja Tabora - patio ratusza
- 14.00 - pokaz taneczny w wykonaniu Grzegorza Płóciennika - Dance4Smile
- 14.30 - Rowerowy Dzień Europy z Euro Direct Oleśnica - gra miejska rowerowym szlakiem po Oleśnicy - start Rynek
- 15.00 - koncert Orkiestry Dętej Marcin Brassband
- 17.00 - koncert Adeama feat. Soul Groover’s
- 19.30 - 56. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans im. Andrzeja Markowskiego: Alessandro Scarlatti - La Giuditta, Bazylika Mniejsza pw. Św. Jana Apostoła i Ewangelisty, wejściówki wydawane przed koncertem przy wejściu głównym do Bazyliki Mniejszej
12 września (niedziela) - Oleśnicki Jarmark Wspaniałości
- 12.00 - Hejnał Oleśnicy w wykonaniu Karola Żaka
- 12.00 - występ zespołu Kostomłocianie
- 13.00 - występ zespołu Zbytowianki
- 13.00 - Ceramika chlebowa - wypał plenerowy form glinianych wykonanych na zajęciach Spółdzielni Artystycznej MAK
- 14.00 - występ zespołu Żak-Music
- 14.00-18.00 - wystawa rzeźb „Spektrum (2013-2021)" autorstwa Macieja Tabora - patio ratusza
- 14.00-18.00 - stoisko MOKiS - sprzedaż pamiątek, bicie grosza praskiego
- 14.30-17.30 - warsztaty plastyczno-majsterkowe „Latawiec nad Oleśnicą”
- 15.00 - koncert uczniów Pracowni Muzycznej Oli Turoń
- 17.00 - koncert zespołu Bum Bum OrkeStar
18 września (sobota)
- 15.00 - Unijny Piknik Klimatyczny, czyli Europejski Zielony Ład w Twoim domu - warsztaty ekologiczne - Sala widowiskowa MOKiS
- 15.00 - Europejskie Dni Dziedzictwa - promocja e-booka kulinarnego „Słodkie smaki dzieciństwa”, Facebook Oleśnickiego Domu Spotkań z Historią i strona www.mokis.info
- 15.00 - premiera podcastu „Pani, kiedyś to było…”, Facebook Oleśnickiego Domu Spotkań z Historią
- 18.00 - wernisaż wystawy „MultI-Implikacje” autorstwa Kamilli Kasprzak, Galeria MOKiS
- 19.00 - koncert zespołu Mikromusic, Sala widowiskowa MOKiS - bilety 60 zł do nabycia w serwisie Bilety24.pl
19 września (niedziela)
- 16.30 - spektakl plenerowy „DROM - ścieżkami Romów", Teatr Migro, Rynek
25 września (sobota)
- 11.00 - Spacer z przewodniczką po Oleśnicy, Oleśnicki Dom Spotkań z Historią, zapisy
Wystawy w ramach XXIV Dni Europy
- „Lem Cię zdziwi” - wystawa plenerowa z okazji 100. Rocznicy urodzin Stanisława Lema, Rynek
- „Inni” - wystawa malarstwa autorstwa Alicji Jezioreckiej, Izabeli Kostiukow, Krzysztofa Ryfy w ramach projektu MADOA AQUA, Galeria Brama Wrocławska
- „Zanurzeni” - wystawa malarstwa autorstwa Anny Bieli, Katarzyny Cupiał, Bianki Patricii Isensee, Alicji Jezioreckiej, Agnieszki Kazały, Izy Kostiukow, Ewy Pańczyk-Hałubiec, Piotrka Pietrzaka, Krzysztofa Ryfy, Oryszyna, Marka Wałęgi w ramach projektu MADOA AQUA, Nawa Kościoła św. Jerzego
- „Samochodziki strażackie" - wystawa samochodzików strażackich z kolekcji Jerzego Ryglickiego, Oleśnicki Dom Spotkań z Historią
- „Smaki dzieciństwa: Mleko i Wrotkarze” - wystawa fotografii Bogdana Kuczmańskiego, pl. Zwycięstwa
- „MultI-Implikacje” - wystawa autorstwa Kamilli Kasprzak, Galeria MOKiS
- „Kultura to Ludzie - 75 lat instytucji kultury w Oleśnicy (1946-2021)” - wystawa plenerowa, Rynek
Unijny Piknik Klimatyczny, czyli Europejski Zielony Ład w Twoim domu
Zapraszamy we wrześniu na wydarzenia towarzyszące otwarciu punktu informacyjnego Europe Direct Oleśnica przy Galerii Brama Wrocławska.
Program wydarzeń we wrześniu
5 września - otwarcie punktu informacyjnego Europe Direct Oleśnica
Europejski Piknik Rodzinny, skwer przed Bramą Wrocławską, godzina 13.00-16.00
Program wydarzenia:
- punkt konsultacyjny z publikacjami i materiałami drukowanymi
- Europejskie Koło Fortuny tj. konkurs indywidualny z nagrodami
- maskotka Syriusza - symbolu Unii Europejskiej dla najmłodszych
- fotobudka,
- wielkoformatowa gra planszowa
- oraz animacje
11 września - Rowerowy Dzień Europy - gra miejska rowerowym szlakiem po Oleśnicy
Start: Rynek, godz. 14.30
Wydarzenie o charakterze otwartej ścieżki rowerowej szlakiem miejsc w Oleśnicy oraz okolic, które skorzystały z finansowania ze środków unijnych. Każdy z uczestników otrzyma mapkę z trasą oraz zamieszczonymi na niej punktami do odwiedzenia wraz z krótką historią danego miejsca oraz wkładem Unii Europejskiej w jego rewitalizację lub wzbogacenie oferty, specjalnie przygotowany emblemat „Rowerowy Dzień Europy” i flagę UE do zamieszczenia na rower lub inny środek ekologicznego transportu, a także kartę zadań do wypełnienia.
18 września - Unijny Piknik Klimatyczny, czyli Europejski Zielony Ład w Twoim domu
Teren pod salą widowiskową MOKiS, godz. 15.00
Warsztaty ekologiczne w ramach dwóch obszarów tematycznych: segregacja odpadów i ZERO WASTE dla dzieci (ekologiczne gry i zabawy) oraz naturalne kosmetyki i środki czyszczące (tworzenie ekoproduktów neutralnych dla środowiska).
Premiera mini-ebooka kulinarnego "Słodkie smaki dzieciństwa"
Z wielką przyjemnością prezentujemy nasz mini-ebook kulinarny „Słodkie smaki dzieciństwa” z przepisami na ciasta i desery goszczące na stołach oleśniczan. Każdemu przepisowi towarzyszy historia osoby, która podzieliła się z nami swoimi wspomnieniami.
Publikacja towarzyszy obchodom Europejskie Dni Dziedzictwa na Dolnym Śląsku , których tegorocznym hasłem są „Smaki dziedzictwa”.
Za pomoc w realizacji projektu dziękujemy Dzienny Dom Senior+ w Oleśnicy. Za podzielenie się przepisami dziękujemy Pani Leokadii, Pani Stefanii oraz Pani Halinie. Za koordynację współpracy z Dziennym Domem Seniora+ MOPS dziękujemy Panu Adrianowi Kozickiemu. Za przeprowadzanie warsztatów kulinarnych dla uczestników Dziennego Domu Seniora+ MOPS dziękujemy Pani Sylwii Kicule.
Mini-ebook kulinarny "Słodkie smaki dzieciństwa"
Dołącz do projektu
Razem z Wami chcemy kontynuować ten projekt - uzupełniając go o kolejne przepisy - Wasze, Waszych Rodziców czy Dziadków.
Być może będzie to dobra okazja do spotkania w kuchni, wspólnego przygotowania deseru i co najważniejsze - rozmowy.
Jeżeli macie swoje ukochane „smaki dzieciństwa”, możecie się z nami skontaktować pod adresem lub numerem telefonu 530-614-622.
Pobierz ebooka
Ebooka można pobrać w formacie pdf ze strony www.mokis.info.
XXIV Dni Europy - Koncert zespołu Mikromusic
Zapraszamy na koncert zespołu Mikromusic, który odbędzie się 18.09.2021 o godz. 19.00 w Sali widowiskowej MOKiS w ramach XXIV Dni Europy. Bilety - 60 zł będzie można kupić w systemie on-line Bilety24.pl od 01.09.2021.
Mikromusic to polski zespół grający muzykę określaną jako avant pop lub art pop. W ich twórczości słychać inspiracje słowiańskim folkiem, jazzem, rockiem i elektroniką. Grali na najważniejszych polskich festiwalach i koncertowali za granicą.
Zespół w 2020 r został uhonrowany Fryderykiem w kategorii "Muzyka Poetycka". Wyprzedane sale koncertowe plasują Mikromusic w gronie najbardziej popularnych zespołów w Polsce roku 2020.
18 września 2021 Mikromusic zaprezentuje materiał z najnowszej płyty „Kraksa”. Najnowsza płyta Mikromusic pod tytułem „Kraksa” opowiada o miłości. O miłości bezwzględnej, do własnej osoby, wewnętrznego dziecka, przyjaciół, psa, o miłości przeszłej, toksycznej, naprawionej.
Muzycznie Mikromusic trzyma się cały czas lat 80-tych i 60-tych. Tekstowo jest jak zawsze: i melancholijnie i zabawnie. Tytułowa Kraksa to pies Natalii Grosiak. Natalia adoptowała Kraksę 15 lat temu. Kraksie poświęcona jest też ostatnia piosenka na płycie, w której wokalistka powoli żegna się ze swoim psem.