Strona główna/Aktualności/Kalendarium wydarzeń

Kalendarium wydarzeń

terminarz dnia 25.08.2024

Spacery po Oleśnicy z przewodniczką - sierpień

Miejsce: Oleśnicki Dom Spotkań z Historią
Kategoria: Kultura
Data: 2024-08-25
Godzina: 11:30
Kultura / 2024-08-25

Serdecznie zapraszamy na spacer po malowniczej Oleśnicy z przewodniczką w sierpniu, które odbędą się 04 sierpnia w godz. 11.30-14.30, 17 sierpnia w godz. 11.00-13.00 oraz 25 sierpnia w godz. 11.30-14.30. Miejscem zbiórki jest Oleśnicki Dom Spotkań z Historią. Na spacer obowiązują zapisy wyłącznie przez formularz internetowy.

plakat informacyjny

Terminy spacerów z przewodnikiem

  • 25.08.2024, godz. 11.30-14.30

Formularz zgłoszenia uczestnika na spacery z przewodniczką organizowane przez Miejski Ośrodek Kultury i Sztuki w Oleśnicy w terminie [25.08.2024] w godzinach [11:30-14:30]

Udział w spacerze jest płatny. Koszt biletu normalnego - 15 zł, ulgowego - 10 zł.
Płatne w dniu spaceru w Oleśnickim Domu Spotkań z Historią, ul. Bociania 11.

Po wysłaniu formularza zgłoszenia pracownik ODSzH potwierdzi Państwa zgłoszenie i godzinę zwiedzania. Liczy się kolejność zgłoszeń.

Więcej informacji pod numerem telefonu 530-614-622 i mailowo muzeum@mokis.info.

Oświadczenia związane z udziałem w Spacerze z Przewodniczką

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych (wymagane)

Zgoda na wykorzystanie materiału fotograficznego i wykorzystanie wizerunku (wymagane)

* pola wymagane

Opłata

  • bilet normalny 15 zł
  • bilet ulgowy 10 zł

XX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej Oleśnica 2024

Miejsce: Bazylika Mniejsza w Oleśnicy
Kategoria: Kultura
Data: 2024-08-25
Godzina: 19:00
Kultura / 2024-08-25

Miejski Ośrodek Kultury i Sztuki w Oleśnicy serdecznie zaprasza na jubileuszową edycję XX Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Oleśnicy.

Plakat informacyjny

II koncert - 25.08.2024, godz. 19.00, Bazylika Mniejsza

Marek Toporowski – organy/ Łukasz Długosz – flet

Marek Toporowski

Klawesynista i organista, kameralista i dyrygent, koncertujący również na klawikordzie i historycznych fortepianach. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych wykonawców nurtu historycznego w Polsce. Otrzymał Pierwsze Nagrody Konserwatorium w Strasburgu w dziedzinie organów i klawesynu oraz Dyplom Koncertowy Musikhochschule des Saarlandes (organy). Od końca 2020 roku jest również członkiem zespołu Capella Cracoviensis.
Na swoim koncie ma pierwsze polskie wykonania wielu arcydzieł na historycznych instrumentach. Również wiele utworów muzyki staropolskiej zostało po raz pierwszy wykonanych bądź nagranych pod batutą Marka Toporowskiego. 
Koncertuje w Polsce i za granicą. Dokonał kilkudziesięciu nagrań płytowych w Polsce, Niemczech i we Francji, w tym pierwszej rejestracji fonograficznej muzyki klawesynowej Charlesa Nobleta, kompletu dzieł George’a Fredericka Pinto oraz licznych rejestracji historycznych organów w Polsce i Niemczech (w tym m.in. pięć płyt w serii Organy Dolnych Łużyc). Czterokrotnie otrzymał nagrodę Fryderyk, a wiele płyt z jego udziałem było nominowanych do tej nagrody. Nagranie sonat fortepianowych op. 9 Jana Ladislava Dusíka było nominowane także do International Classical Music Awards. 
Kolekcjonuje historyczne instrumenty klawiszowe. Jego prywatny zbiór, wykorzystywany jest do organizowanych pro publico bono niekomercyjnych koncertów oraz nagrań, a także eksponowany jest w założonym przez niego zabrzańskim „Fortepianarium”.  Za wybitne osiągnięcia artystyczne i pedagogiczne otrzymał tytuł Profesora sztuki

Łukasz Długosz

Uznany przez międzynarodowych krytyków za jednego z najwybitniejszych flecistów. Jest również najliczniej uhonorowanym w historii polskim flecistą. Luxemburskie PIZZICATO za płytę "Flute Stories" okrzyknęło Długosza jednym z najwybitniejszych flecistów na świecie. Artysta nagrał 74 albumów płytowych które zostały wysoko ocenione przez krytykę europejską i za które otrzymał wiele prestiżowych międzynarodowych nagród fonograficznych, w tym wielokrotnie nagrodę International Classical Music Award (ICMA), Pizzicato Supersonic Award, Gasteig Musik Preis oraz Fryderyki. Zwycięzca kilkunastu konkursów międzynarodowych w tym tak prestiżowych  jak w Paryżu, Monachium, Odense. Współpracuje z wieloma renomowanymi  orkiestrami. Jako solista występował m.in.: w  Carnegie Hall,w Musikverein Goldener Saal oraz Konzerthauswe Wiedniu, Konzerthaus w Berlinie, Gasteig Carl Orff Saal oraz Herkulessaal w Monachium, Poly Theatre w Pekinie, Xinghai Concert Hall w Guangzhou, Shanghai Concert Hall, Opera House w Katarze, Sala koncertowa im.Piotra Czajkowskiego w Moskwie. Grał pod batutą takich gwiazd jak Zubin Mehta, James Levine, Mariss Jansons, Walerij Giergijew, Jesús López Cobos, Jerzy Maksymiuk, Jan Krenz, Jerzy Semkow, Jacek Kaspszyk, Gabriel Chmura, Agnieszka Duczmal. Był wielokrotnie zapraszany do wykonania koncertu fletowego Krzysztofa Pendereckiego pod batutą kompozytora. W 2010 roku Łukasz Długosz miał swój debiut fonograficzny z London Symphony Orchestra. Artysta dokonał wielu nagrań archiwalnych, radiowych i telewizyjnych w kraju i za granicą. Jego koncerty były wielokrotnie transmitowane przez najważniejsze rozgłośnie radiowe takie jak: BBC Radio 3, NDR, SWR, BR4, Deutschland Radio Kultur, Polskie Radio 2, Radio France, RMF Classic. Do tej pory powstało ponad 250 utworów jemu dedykowanych, które po prawykonaniu nadal są promowane i uwieczniane fonograficznie. Zarząd Główny Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków, przyznał artyście statuetkę Orfeusz 2016. Prezydium Zarządu Głównego Związku Kompozytorów Polskich przyznało Nagrodę Honorową Związku Kompozytorów Polskich Artyście. Za wybitną działalność kulturalną i promocję kultury polskiej Łukasz Długosz otrzymał Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis oraz został odznaczony przez Prezydenta RP zaszczytnym Orderem Odrodzenia Polski i  otrzymał tytuł Profesora sztuki. Prowadzi klasę fletu w Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Program:

  1. Johann Sebastian Bach (1685-1750) - Sonata E-dur na flet i basso continuo BWV 1035
  2. Johannes Donjon (1839-1912) - Rossignolet
  3. Ernst Köhler (1799-1848) - Fantazja na temat „Hallelujah” Haendla (organy solo)
  4. Johannes Donjon (1839-1912) - Pan
  5. Michał Lorenc (ur. 1955) - Ave Maria
  6. Ignacy Jan Paderewski (1860-1941) - Melodia op. 19
  7. Mieczysław Surzyński (1866-1924) - Improwizacje na temat „Święty Boże” op. 38 (organy solo)
  8. Zygmunt Noskowski (1846-1909) - Berceuse
do góry