Kalendarium wydarzeń
terminarz dnia 15.09.2024
XXVII DNI EUROPY w OLEŚNICY
Burmistrz Oleśnicy Adam Horbacz i Miejski Ośrodek Kultury i Sztuki w Oleśnicy zapraszają do udziału w XXVII Dniach Europy w Oleśnicy i Oleśnickim Jarmarku Wspaniałości.
Dni Europy w Oleśnicy
Przed nami już XXVII edycja jednego z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Oleśnicy - Dni Europy. W tym roku zapraszamy wszystkich do udziału w imprezach składających się na to wydarzenia w dniach 13.09.2023 - 15.09.2023.
Dni Europy to wydarzenie, w trakcie którego przede wszystkim prezentują się artyści z całej Europy, a także odbywa się szereg imprez towarzyszących. Poprzez kontakt z europejską kulturą szerzymy wiedzę o Europie, Unii Europejskiej oraz krajach członkowskich wśród mieszkańców naszego miasta.
Oleśniczanie i goście mogą brać udział w licznych koncertach, spotkaniach i wernisażach nawiązujących do kultury i dziedzictwa Europy i jej narodów.
Szczególny nacisk kładziony jest na dziedzictwo regionu i kultury, które je kształtowały: niemiecką, czeską, żydowską, polską.
To także okazja do spotkania z miastami partnerskimi Oleśnicy - z ich kulturą, rzemiosłem, sportowcami z Chrudimia (Czechy), Warrendorfu (Niemcy) i Jaunay-Marigny (Francja).
Europejskie Dni Dziedzictwa - Wernisaż wystawy eksponatów z kolekcji Marka Kamaszyło ,,Szlaki Sieci Połączenia - Kolej w Oleśnicy"
Zapraszamy na wernisaż wystawy eksponatów z kolekcji Marka Kamaszyło ,,Szlaki Sieci Połączenia - Kolej w Oleśnicy", który odbędzie się 15 września 2024 o godz. 16.00 w Oleśnickim Domu Spotkań z Historią. Wernisaż odbywa się w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa oraz XXVII Dni Europy w Oleśnicy.
O wystawie
Wystawa Sieci Szlaki Połączenia Kolej w Oleśnicy to zbiór różnego rodzaju eksponatów z kolekcji miłośnika starej techniki Marka Kamszyło związany z historią Zakładów Naprawy Taboru Kolejowego w Oleśnicy. Wystawa to podróż przez ponad sto lat istnienia zakładów dokumentująca zarówno główny przedmiot jej działalności, jak i życie społeczne zakładu – na ekspozycję składają się urządzenia, narzędzia, dokumentacja zarówno techniczna, jak i archiwalia dokumentujące życie społeczne pracowników aż po przedmioty codziennego użytku, jak np. sztućce z zakładowej stołówki.
Marek Kamaszyło
Miłośnik starej Techniki, kolekcjoner, społecznik, organizator wielu przedsięwzięć i wystaw, założyciel stowarzyszenia Olsensium. Pomysłodawca i organizator Pociągu repatriantów, organizator przejazdów pociągów retro i pociągów okolicznościowych. Współorganizator wydarzeń miejskich i powiatowych w Oleśnicy.
XX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej Oleśnica 2024
Miejski Ośrodek Kultury i Sztuki w Oleśnicy serdecznie zaprasza na jubileuszową edycję XX Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Oleśnicy.
III koncert - 15.09.2024, godz. 19.00, Bazylika Mniejsza
Wiktor Brzuchacz – organy/ Róża Lorenc - skrzypce
Wiktor Brzuchacz
Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz Konserwatorium w Saint-Germain-en-Laye we Francji. Improwizacji, harmonii i kompozycji uczył się również u prof. Mariana Sawy. Jest laureatem „Złotego Lauru Młodego Organisty” na XXIX Międzynarodowym Festiwalu Organowym w Giżycku. Koncertował m.in. w Niemczech, Holandii, Francji i Rosji. W 2019 roku uzyskał tytuł doktora sztuki w Akademii Muzycznej w Poznaniu. W latach 2011-2018 artysta nagrał 3 płyty CD z muzyką klasyczną. Jest dyrektorem artystycznym Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej „Kamedulskie Wigry” oraz Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej „Basilica Augustoviensis”. Od 2021 roku prowadzi klasę organów w Akademii Katolickiej „Collegium Joanneum” w Warszawie. W wolnych chwilach komponuje muzykę filmową, klasyczną oraz wybrane gatunki muzyki rozrywkowej.
Róża Lorenc
Absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku, laureatka krajowych i międzynarodowych konkursów skrzypcowych oraz kameralnych. Występowała na czołowych festiwalach w Polsce i za granicą m.in. Warszawska Jesień, Chopin i jego Europa, Wiosna Młodych Kameralistów, Festival Bled oraz La Folle Journee. Koncertowała m.in. we Włoszech, Niemczech, Austrii, Danii czy Słowenii oraz dokonała licznych nagrań płytowych dla wytwórni DUX. Uczestniczka prestiżowych kursów mistrzowskich – Summer Music Academy Hundisburg Castle w Niemczech oraz International Music Forum Trenta pod patronatem Filharmonii Wiedeńskiej. Wielokrotna stypendystka Prezydenta Miasta Gdańska. Animatorka życia kulturalnego, pomysłodawczyni m.in. cyklu koncertów „Spotkaj się z muzyką”. Gra na skrzypcach wykonanych w 1817 roku przez Pietro Barbieriego, mistrza włoskiej szkoły lutniczej.
Róża Lorenc i Wiktor Brzuchacz aktywnie koncertują jako duet. Posiadają szeroki wachlarz solowej i kameralnej literatury muzycznej, w tym autorskie aranżacje utworów na skrzypce i organy. Obok działalności artystycznej, realizują również własne projekty kulturalne. Prowadzą Stowarzyszenie JAX, którego misją jest pokazywanie współczesnym odbiorcom, że muzyka klasyczna może być atrakcyjna i zrozumiała dla wszystkich słuchaczy.
Program:
- J.S. Bach (1685-1750) - Jesus bleibet meine Freude BWV 147
- Antonio Vivaldi (1678-1741) - Vedrò con mio diletto
- J.S. Bach (1685-1750) - Koncert D-dur BWV 972 I. Allegro, II. Larghetto, III. Allegro
- Heinrich Ignaz Biber (1644-1704) - Passacaglia "Anioł stróż"
- Victor Herbert (1859-1924) - Canzonetta
- Gabriel Faure (1845-1924) - Berceuse op.16
- Charles Camille Saint-Saëns (1835-1921) - Havaneise op.83 (oprac. R.Lorenc/W.Brzuchacz)
- Claude Balbastre (1724-1799) - Canonnade
- Pablo Sarasate (1844-1908) - Playera op. 23 nr 1
- Édouard Lalo (1823-1892) - Intermezzo op.21 (oprac. R.Lorenc/W.Brzuchacz)