Publikacje książkowe
Wydawnictwa książkowe związane z miastem Oleśnica można zakupić w Oleśnickim Domu Spotkań z Historią, ul. Bociania 11 (tel. 530-614-622).
Zachęcamy do wcześniejszego kontaktu z pracownikiem placówki, żeby uzyskać informację na temat dostępności interesującej Państwa pozycji.
Krzysztof Dziedzic. Pozdrowienie z Oleśnicy. Pocztówki z lat 1898-1944 z kolekcji Autora. Oleśnica 2018. Cena 70 zł
Zbigniew Podurgiel. Oleśnickie Impresje. Oleśnica 2018. Cena 85 zł
„Wydawnictwo pokazuje Oleśnicę oczami autora, który dostrzega przenikanie się kierunków architektonicznych, feerię barw miasta o wschodzie i zachodzie słońca oraz nocą, widzi konsekwencję budowniczych z różnych epok i osadza kontekst historii w dzisiejszej rzeczywistości. (…)”
Barbara Cichocka. Przypomnienie. Opracowanie Danuta Obrębska-Kubik. Oleśnica 2017. Cena 26 zł
Agnieszka Drożdżewska. Kultura muzyczna Oleśnicy w XIX i pierwszej połowie XX wieku. Katowice 2017. Cena 50 zł
„Książka stanowi zmienioną, zaktualizowaną i rozszerzoną o czasy międzywojenne wersję pracy magisterskiej pt. Życie muzyczne Oleśnicy w XIX wieku, napisanej w 2004 roku na Wydziale Dyrygentury, Kompozycji, Teorii Muzyki i Muzykoterapii im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. (…)”
(fragment z wprowadzenia)
Wojciech Schäffer. Rycerze Konrada VII Białego w XXI wieku. Katowice 2016. Cena 39,90 zł
Krzysztof Dziedzic. Pamiątka z Oleśnicy. Miasto w obrazach i słowach. Poznań 2015. Cena 45 zł
Paweł Milejski. Skarb groszy praskich z Oleśnicy. Katowice 2015. Cena 35 zł
„Pierwsza monografia opisująca znalezisko gromadne gorszy praskich w Polsce. Opisany skarb składa się z 420 monet - Karola I i Wacława IV z dynastii Luksemburgów. Został odkryty w rejonie ulic 3 Maja i Rynku w Oleśnicy 27 lipca 2010 roku. Autor przybliża problemy badawcze związane z opracowaniem takiego znaleziska, opisuje przebieg reformy groszowej w Czechach, a także pojawianie się grubej monety czeskiej na Śląsku. Na koniec przedstawia się ciekawą interpretację okoliczności powstania skarbu powiązaną z dziejami księstwa oleśnickiego. Cennym uzupełnieniem są także analizy archeometryczne wykonane przez dr Beatę Miazgę pozwalające określić z jakich metali wykonano monety.”
(z czwartej strony okładki)
Krzysztof Dziedzic. Pozdrowienie z powiatu oleśnickiego. Pocztówki z lat 1898-1943 z kolekcji autora. Wrocław 2013. Cena 50 zł
„Pozdrowienie z powiatu oleśnickiego to album jedyny w swoim rodzaju. Jego autor postanowił podzielić się z nami pasją filokartystyczną i zaprezentował kolekcję pocztówek, pochodzących z przełomu wieku XIX i XX oraz z czasów dwudziestolecia międzywojennego, ukazujących ówczesne oblicze gmin powiatu oleśnickiego.
W ślad za nim, widokówka po widokówce, udajemy się na przechadzkę po miejscach tętniących życiem. Zwiedzamy zaludnione place, parki i ulice, przeglądamy się zabytkom, oglądamy wnętrza domów, restauracji, gospód, obserwujemy życie zatrzymane jakby w pół słowa. Wpatrujemy się w nie zdumieni, próbując odnaleźć w nim fragmenty współczesnego najbliższego otoczenia. (…)”
(fragment z przedmowy Zbigniewa Potyrały)
Krzysztof Dziedzic. Pozdrowienie z Oleśnicy. Pocztówki z lat 1896-1944 z kolekcji Autora. Oleśnica 2010. Cena 55 zł
"Wydany staraniem władz miejskich album, prezentujący bogatą prywatną kolekcję, jest próbą zebrania rozproszonych fragmentów historii w jedną całość, w jeden obraz z wizerunkiem miasta. (...)"
(fragment z przedmowy Jana Bronsia)