Kalendarium
terminarz dnia 14.10.2023
Wernisaż wystawy fotografii ,,Racjonalnie nieoczywiste" autorstwa Kamili Celary
Zapraszamy na oleśnicki rynek, gdzie 14.10.2023 o godz.12.00 odbędzie się wernisaż wystawy fotografii ,,Racjonalne nieoczywiste" autorstwa Kamili Celary.
Kamila Celary
Racjonalnie nieoczywiste
"Nic dwa razy się nie zdarza (...)".
Kreowanie to swoisty motyw panta rhei, nieustannie zmieniający się świat, bez możliwości przeżycia dwa razy tej samej chwili.
Kreowanie to coś magicznego, to możliwość przeniesienia się, gdzie tylko wyobraźnia sięga. To ciągle odkrywanie zakamarków świadomości. To tworzenie nowych bytów.
To wejście w zupełnie inny wymiar. To postrzeganie jakby we śnie na jawie.
To pokazanie obrazem tego co w sercu głęboko.
Raz to piękny krajobraz z historią w tle innym razem coś na granicy metafizyki.
To sposób na pokazanie słów do muzyki czy połączenia między tym, co codzienne i duchowe.
To patrzenie sercem i z sercem.
To sposób na pokazanie czegoś, co nie jest oczywiste i powszechne. To coś na granicy absurdu czy śmieszności.
Zwłaszcza gdy kreacja animuje.
Kreowanie jest zabawą. Jest sztuką wychodzącą poza granice tego, co widziane gołym okiem.
Kreacja to świat nieznany. Raz miły dla oka, przesadnie kolorowy, innym razem mroczny, nijaki brawo; raz z harmonią w kolorze innym razem z eksplozją barw rzuconych niczym wodze fantazji.
Nic dwa razy...
Życie porywa człowieka ze swoim nurtem, tak jak rzeka, bez możliwości powrotu.
Kreowanie pozwala dostrzec wyjątkowość każdego zdarzenia, docenić to co ulotne.
"Nic dwa razy się nie zdarza
i nie zdarzy. Z tej przyczyny
zrodziliśmy się bez wprawy
i pomrzemy bez rutyny".
Wisława Szymborska
Wernisaż wystawy fotograficznej "Jeden dzień w ZNTK" autorstwa Ireneusza Kaźmierczaka z okazji 110. rocznicy powstania ZNTK
Zapraszamy na wernisaż wystawy fotograficznej autorstwa Ireneusza Kaźmierczaka "Jeden dzień w ZNTK" z okazji 110. rocznicy powstania ZNTK Oleśnica, który odbędzie się 14.10.2023 o godz. 17:00 w Galerii Miejskiego Ośrodka Kultury i Sztuki w Oleśnicy.
Ireneusz Kaźmierczak
Oleśniczanin rocznik 1955. W 1980r. wyjechał do Tych gdzie pracował w fabryce samochodów jako fotograf. W fotografii inspiruje się spuścizną wielkich dwudziestowiecznych fotografów. "Decydujący moment" - Henri Cartier-Bressona od zawsze jest tym o czym pamiętam przed naciśnięciem spustu aparatu fotograficznego, praca w ciemni fotograficznej a teraz przed monitorem jest tylko dopełnieniem procesu twórczego. Dokumentalista: Festiwalu ŚLĄSKA JESIEŃ GITAROWA (1986-2018), Festiwalu Muzycznego im. Ryśka RIEDLA „Ku Przestrodze” 1999-2014, Teatru BELFEgoR 1986 - 2016. Laureat nagród m. in. Konkursu Polskiej Fotografii Prasowej - 1993. IV Przeglądu Fotografii Polskiej „ZŁOTA MUSZLA” w Koszalinie - Medal Honorowy - 1999. GRAND PRIX w Polskim Konkursie Fotografii Sportowej - 2018. 14.Konkurs WSZYSTKIE DZIECI ŚWIATA - FIAP SILVER MEDAL - 2000. Tychy Press Photo - „Najlepsze zdjęcie - cykl dokumentalny” „Tak było, tak jest" - 2023. Zdjęcia Ireneusza Kaźmierczaka znajdują się w zbiorach Muzeum Miejskiego w Tychach. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski.
https://ireneuszkazmierczak.com/
Historia ZNTK
Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego w Oleśnicy powstały 1 października 1913r. jako Reichsbahnausbesserungswerk Öels - Główne Warsztaty Kolejowe. Od 1945r. do 1994r. wykonywano głównie naprawy parowozów. ZNTK Oleśnica posiadały dwa własne parowozy przetokowe: Ty 2 i Tkt 48. Halę oleśnickiej parowozowni oraz jej infrastrukturę rozebrano w 2005r. Parowozy zostały sprzedane.
Fotoreportaż w Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego w Oleśnicy powstał 28.02.1980 roku. Pokazuje jeden dzień pracy w ZNTK - robotników na wydziałach remontowych wagonów i parowozów oraz pracowników biurowych. Zdjęcia z nieistniejącej już parowozowni pokazują pracę robotników przy parowozach przed wyjazdem na szlak kolejowy.
Koncert Grzegorza Turnaua
Zapraszamy 14 października 2023 roku o godzinie 18.00 do sali widowiskowej MOKiS w Oleśnicy na koncert Grzegorza Turnaua. Bilety w cenie 95* zł w sprzedaży od 14.07.2023 od godz. 9.00.
Kup Bilet
Bilety w cenie 95* zł do kupienia w systemie Bilety24.pl w sprzedaży od 14.07.2023 od godz. 9.00. Do biletów zakupionych przez system Bilety24 doliczana jest prowizja dla operatora (5 zł).
Grzegorz Turnau
Grzegorz Turnau debiutował na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie piosenką "Znów Wędrujemy" będąc jeszcze uczniem III klasy liceum. Zdobył pierwszą nagrodę, a dzięki niej trafił do Piwnicy pod Baranami zaproszony przez Piotra Skrzyneckiego. W latach młodości często jeździł do swoich dziadków do Inowrocławia, dokąd nadal przyjeżdża, organizując koncerty z udziałem swoim i innych zaproszonych przez siebie artystów (co rok, w swoje urodziny). Nagrał dwie płyty poświęcone twórczości innych artystów: Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego oraz Marka Grechuty.
Znane utwory: Naprawdę nie dzieje się nic, Cichosza (tekst autorstwa M. Zabłockiego), Między ciszą a ciszą, Pamięć, Bracka (tekst autorstwa M. Zabłockiego), To tu, to tam, Tutaj jestem, Wiem, Liryka, Kawałek cienia, Leniwa głowa, O, Kutno! (tekst Jeremiego Przybory), Bombonierka (duet z Basią Stępniak-Wilk, tekst współwykonawczyni). Turnau współpracował z takimi artystami jak Ewa Małas-Godlewska, Anna Maria Jopek, Dorota Miśkiewicz, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Zbigniew Preisner, Beata Rybotycka, Andrzej Sikorowski, Stanisław Soyka, Justyna Steczkowska, Magda Umer czy Wojciech Waglewski.Arysta jest również kompozytorem muzyki teatralnej i filmowej (m.in do filmu Zakochany Anioł).