Klub Młodego Programisty
Klub Młodego Programisty
Kluby Młodego Programisty to inicjatywa realizowana przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów (Cyfryzacja KPRM) w partnerstwie z Państwowym Instytutem Badawczym NASK.
Miejski Ośrodek Kultury i Sztuki w Oleśnicy jest jednym z 16 partnerów z całej Polski, w którym będą odbywać się zajęcia Klubu.
Celem Klubów jest promocja nauki logicznego myślenia, kodowana i programowania wśród uczniów i uczennic szkół podstawowych, a także zachęcanie rodziców do rozwijania tych kompetencji u swoich dzieci.
Pierwsza edycja Klubów została uruchomiona w październiku 2018 r. Kluby działały także w 16 miastach w Polsce. Warsztaty stacjonarne prowadziliśmy do marca 2020 r. W maju 2020 r. z uwagi na sytuację epidemiologiczną stacjonarne zajęcia przenieśliśmy do sieci, tworząc nową odsłonę warsztatów - Klub Młodego Programisty online. Takie warsztaty prowadziliśmy do grudnia 2020 r.
Przekonaliśmy się wtedy, jaką siłę oddziaływania ma internet! W związku z dużym zainteresowaniem dwiema edycjami warsztatów postanowiliśmy wykorzystać scenariusze wypracowane w ramach webinarów i przygotowaliśmy kolejną odsłonę klubów w postaci materiałów dla nauczycieli i nauczycielek. Kursy „Programowanie z Klubem Młodego Programisty” są cały czas dostępne na platformie OSE IT Szkoła:
Programowanie w Scratch i Pythonie z Klubem Młodego Programisty
Do zobaczenia na zajęciach Klubu Młodego Programisty!
Zajęcia w Oleśnicy
“Podróże małe i duże” - klasy 1-3
“Podróże małe i duże” - warsztaty dla najmłodszych (dzieci z klas 1-3 szkoły podstawowej) upłyną pod znakiem poznawania najdalszych zakątków naszej planety. Uczestnicy wykorzystają teorię grafów do projektowania i programowania linii metra. Zajmą się modelowaniem 3D, by zaprojektować ciekawe miejsce lub przedmiot przydatny podczas podróży. Podczas zadań wykorzystujących kodowanie offline, m.in. z wykorzystaniem maty edukacyjnej z klockami, będą ćwiczyć nazywanie kierunków geograficznych, pamięć i spostrzegawczość. Dzięki turystyce wirtualnej dzieci zwiedzą najpiękniejsze miasta świata, a wrażenia z tych podróży wykorzystają jako inspirację do stworzenia programistycznych projektów programie Scratch.
“Podróże w kosmosie” - klasy 4-5
“Podróże w kosmosie” - warsztaty dla uczniów klas 4-5 szkoły podstawowej tematem przewodnim ustanowią międzygwiezdne wojaże. Uczestnicy stworzą aplikację mobilną o tematyce kosmicznej, sprawdzą, czym zajmuje się NASA i Europejska Agencja Kosmiczna, a także zajmą się projektowaniem łazików marsjańskich (w tej roli - roboty edukacyjne). Uczestnicy zapoznają się z tajnikami programowania, tworząc projekty o tematyce międzyplanetarnej (animacja podróży w kosmos). Młodzi podróżnicy poćwiczą umiejętność logicznego myślenia, pamięć i spostrzegawczość, konstruując m.in. rakietę. Za pomocą “pakietu inżyniera” oraz programowalnych płytek uczestnicy skonstruują i zaprogramują proste narzędzia, które mogłyby znaleźć się w statku kosmicznym.
“Podróże w czasie” - klasy 6-8
“Podróże w czasie” to temat warsztatów dla uczniów klas 6-8 szkoły podstawowej, podczas których młodzi podróżnicy cofną się do początków cyfrowego świata, kiedy to komputery wyglądały zupełnie inaczej niż dzisiaj. Zrobimy przegląd starych gier, by następnie stać się twórcami gry w stylu vintage. Wizualne programy graficzne przeznaczone do modelowania 3D pozwolą uczestnikom zaprojektować prosty przedmiot z najdawniejszych epok. Część zajęć skupiać się będzie na informatycznej przyszłości, w której sztuczna inteligencja coraz sprawniej będzie towarzyszyła ludziom w codziennym życiu. Uczestnicy stworzą program umożliwiający lepsze zrozumienie nowoczesnego świata i zajmą się projektowaniem interfejsu mobilnej aplikacji przyszłości. Wykorzystując roboty edukacyjne, programowalne płytki i “pakiet inżyniera” uczestnicy wezmą udział w miniprojekcie stanowiącym wyzwanie do podróżowania w przeszłość i przyszłość.
Informacje o zapisach